No Bull, No Fluff, No Smudges
Your news source for
Flagler, Florida and Beyond

Daytona State Honors 179 Students, Employees and Alumnus at Awards Convocation

| April 11, 2015

The awards convocation is the preceding event to the college’s commencement exercises that will take place on May 18.

The awards convocation is the preceding event to the college’s commencement exercises that will take place on May 18.

Daytona State College honored 175 students along with three employees and an accomplished alumnus during its annual outstanding student awards convocation held April 8. The awards convocation is the preceding event to the college’s commencement exercises that will take place on Monday, May 18, at 2 and 6:30 p.m. at the Ocean Center.


Interim President Tom LoBasso opened the ceremony noting great expectations for hard-working students focused on their success, “I expect we will hear more about many of today’s honorees as they continue their education and move into their respective careers.”

Students were recognized for their academic, community service and athletic achievements. Among the award winners, 32 were named to the Who’s Who Among Students in American Junior Colleges program and 14 were inducted into the college’s Hall of Fame – the highest honor the faculty can bestow upon a student.

Induction into the college’s Hall of Fame is based on the highest standards of excellence in scholarship, leadership and citizenship. The 2015 inductees are: Andrew Adie, Austin Albro, Tiffany Chan, Richard Conley, Justin Forsythe, Catherine Holland, Emily Morris, Hinesha Patel, Pranav Reddy, Kate Sims, Johnny Starnes, Whitney Stevenson, Rose West and David Worman.

Intercollegiate Athletics
Men’s Baseball – Phoenix Sanders
Men’s Basketball – Wesley Alcegaire
Women’s Basketball -Brittany Chambers
Women’s Golf – Tiffany Chan
Women’s Softball – Anna Tarpley
Women’s Volleyball – Caitlin Conner

Division of Co-Curricular Activities
Student Government Association – Austin Albro
Student Publications, Editor In Chief – Elizabeth Kirkland
Student Publications – Brandon Krampert
Phi Theta Kappa – Melissa Diaz

School of Management
Bachelor of Applied Science in Supervision and Management – Timothy Roache

School of Applied Business
Economic & Business General, AA degree – Joshua Peitz
Business Administration, AS degree – Nickolas Reider
Paralegal Studies (Legal Assisting), AS degree – Alex Mulligan
Paralegal Studies, AAS degree – Diane Rivers
Office Administration; Medical Systems Option, AS degree – Annette Sherman
Office Management; Medical Option. certificate – Xiomara Lopez
Office Administration; Administrative Assistant Option, AS degree – Sandra Vasquez
Tax Preparation, certificate – Debra Smith
Accounting Application; Computerized – Meghan Decker
Business Operations; Entrepreneurship – Rachel McNamara-Gibbs
Business Management, certificate – Joel Hinton
Office Management, certificate – Wendy Moore
Office Support, certificate – Anita Warner
Television Studio Production, certificate – Angela DeBernardo

College of Hospitality & Management
Hospitality Management, AS degree – Lacey Biggers
Culinary Management, AAS degree – Derek Escalona
Baking and Pastry; Culinary, certificate – Elizabeth Lantzer

College of Education
Exceptional Student Education, Bachelor of Science – Jennie Powell
Elementary Education, Bachelor of Science – Hallie Dunning
Secondary Mathematics Education, Bachelor of Science – Amy Parola
Secondary Biology Education, Bachelor of Science – Lauralee Wendland
Educator Preparation Institute, Bachelor of Science – Heidi Jennison
Teacher Education Major, AA degree – Katherine Hoffman
High School Degree – Kaley Kanger

College of Arts and Sciences
African American History, AA degree – Anthony Murphy
Chemistry, AA degree – Deniella Chin Quee
Botany, AA degree – Zoe Martusewicz
Environmental Science Technology, AS degree – Joseph Benet
Environmental Science, AA degree – Catherine Black
Marine Biology, AA degree – Brent Meister
Philosophy, AA degree – Jonaire Francis
Physics, AA degree – Austin Cassels
Political Science, AA degree – Eva Stevens
Psychology, AA degree – Michael Tortorea
Sociology, AA degree – Kristen Rand
Honors College, AA degree – Pranav Reddy
Mathematics, AA degree – Danielle Pleines
Dan Stout Award for Mathematics – James Starmer
Dance; Performing Arts, AA degree – Yixue Ren
Drama, AA degree – Joelle Gossman
Music Production Technology, AS degree – Renee Vincelli
Studio Arts (3D), AA degree – Dylan Martin
Studio Arts (2D), AA degree – Camrin Arreseigor
Instrumental Music, AA degree – Kevin Bogdan
Photographic Technology, AS degree – Angela Krauss-Coryell
QUANTA – Waldemar Roman
Humanities and Communication: Literature Analysis – Michael Said
Humanities and Communication: Personal Narrative – Sarah Dodge
Humanities and Communication: Argumentation – Alexandria Fuller
Humanities and Communication: Short Fiction- Deborah Jones
Humanities and Communication: Poetry – Ciara Prendergast
Humanities and Communication: General Research – Anita Smith
Human Services Addictions Specialization, AS degree – Janice Gordon
Human Services Addictions Studies Specialization, certificate – Robin Garey

College of Health, Human and Public Services
Dental Hygiene, AS degree – Rebecca Echevarria
Dental Assisting, certificate – Crystal Thomas
Surgical Technology, certificate – Destiny Bennett
Health Information Management, AS degree – Heather Mirsky-Ortiz
Early Childhood Education, AS degree – Joyce Nocero
Radiography, AS degree – Brandon Tussing
Physical Therapist Assistant, AS degree – Rebecca Evans
Respiratory Care, AS degree – Kaytlin Sjostedt
Massage Therapy, certificate – April Gleason
Medical Information Coder Biller, certificate – Emily Morris
Occupational Therapy Assistant, AS degree – Richard Conley
Nursing Assistant (long-term care), certificate – Olga Melnichuk
Practical Nursing, certificate – Belinda Smith
Nursing, AS degree – Dee Akers
Nursing, BS degree – Judy Clarke
Criminal Justice Technology Bridge, AS degree – Heaven Cassata
Basic Correctional Officer Recruit Training, certificate – Samuel Henderson
Firefighter, certificate – Raymond Cardona
EMS/Paramedic, certificate – Madison Bliffen
EMT, certificate – William Kulakoski
Florida Law Enforcement Academy, certificate – John Cort

Academic Support Center
SI Leader of the Year, Science – Jeffery Porter
SI Leader of the Year, Mathematics – James Starmer
Tutor of the Year, Academic Support Center – Michael Magasano
Tutor of the Year, College Writing Center – Ariel Kavanagh
Peer Tutor (DeLand) – James Starmer
Peer Tutor (Daytona Beach) – Ashley Felix
Peer Tutor (Flagler/Palm Coast) – Pieckdey Khoeun
Writing Fellow of the Year – Angela Welling
Peer Tutor, College Writing Center (Flagler/Palm Coast) – Kellyn Moulter

College of Technology
Information Technology Administration, certificate – Josiah Mahi
Information Technology Analysis, certificate – Edwin Hinternesister
Information Technology Support Specialist, certificate – Christopher Santiago
Computer Programming and Analysis, AS degree – Michael Taylor
Web Development Specialist, certificate – Heather Gendreau
Computer Programming, certificate – Joseph Vega
Network Communications (LAN), certificate – Mina El Karmadi
Network Communications (WAN), certificate – Arash Ramezani
Cable Installation, certificate – Bryn Pidskalny
Network Systems Techology, AS degree – William Vaught
Electronics Engineering Technology, AS degree – Ehab Hashem
Internet Services Technology, AS degree – Erik East
Computer Engineering Technology, AS degree – Scott Parks
Computer Information Technology, AS degree – Kyle Dabney
Engineering Technology, Bachelor of Science – Paulo Dos Santos
Electrical Engineering Technology, Bachelor of Science – David Worman
Information Systems Technology, Bachelor of Science – Roger Pruneau
Kitchen and Bath Specialization, certificate – Nicole Meglino
Interior Design Technology, AS degree – Matthew Watkins
Architecture and Building Technology, AS degree – Jason Kriner
Drafting and Design Technology, AS degree – Bryce Lombard
AutoCAD Foundation (Architectural), certificate – Carlynda CoField
AutoCAD Foundation (Engineering), certificate – Brandon Riley
Drafting and Design Technology (CAD), certificate – Jenny Klopp
Simulation and Robotics Technology, AS degree – Edward Cahill
Advanced Network Infrastructure, certificate – Leonildo Carrion
Microcomputer Repairer/Installer, certificate – Arran Harrah
Network Infrastructure, certificate – Lisa Fejaran
Network Server Administration, certificate – Lance Koontz
Network Support Technician, certificate – Bruce Munday
Cybersecurity and Cyberforensics, certificate – Richard Wilson

College of Workforce and Continuing Education
Early Childhood Education Apprenticeship, certificate – Jennifer Sullivan
Air Conditioning, Refrigeration and Heating Technology, certificate – Derek Gaul
Air Conditioning, Refrigeration and Heating Mechanic, certificate – Joshua Canup
Cosmetology, certificate – Alyssa Cummings
Barbering, certificate – Krystal Rios
Electrical Union Apprenticeship, certificate – David Thornhill
Plumbing Apprenticeship Union, certificate – Barbara Cochran
Machining, certificate – Sandra Jackson
Automotive Collision and Refinishing, certificate – Billy Shepherd
Automotive Service Technology, certificate – Jose Velazquez
Performance Engine Technology, certificate – Harry Luthi
Welding, certificate – Errold Randall

Advanced Technology College
Service to Advanced Technology College – David Worman

Flagler/Palm Coast Campus
Service to Flagler Palm Coast Campus – Juliet Bullen-Dunbar
Associate of Arts – Andrew Adie
History – Sandy Reffitt
Human Services – Ciara Hall

DeLand Campus
Service to DeLand Campus – Sarah Lane
Associate of Arts – Natalie Rogers
Dental Hygiene, AS degree – Sara Martin
Nursing, AS degree – Catherine Kowalzyk
Dual Enrollment – Taylor Williams
Office Administration, AS degree – Carla Hunter
Business Administration, AS degree – Amanda Lee

Deltona Campus
Service to Deltona Campus – Paula Whitehead
Associate of Arts – Rose West
Nursing, AS degree – Nia Acevedo
Cosmetology, certificate – Lindsay Rivera

New Smyrna Beach-Edgewater Campus
Service to New Smyrna Beach-Edgewater Campus – Jordan Arana
Nursing, AS degree – Sarah Lavalle
Associate of Arts – Johnny Starnes

In addition, three employees and an alumnus were recognized.

Since 1999, a faculty member has been selected to receive the Presidential Teaching Excellence Award. This year’s recipient is Dr. Michelle Lee, an associate professor in the College of Arts and Sciences.

Chad Smith, manager of the Daytona State’s News-Journal Center, and Lead Receiving Clerk Grady Babbs received Employee Excellence awards.

Print Friendly

Leave a Reply

Read FlaglerLive's Comment Policy | Subscribe to the Comment Feed rss flaglerlive comment feed rss

More stories on FlaglerLive
Loading

ADVERTISEMENTS

suppert flaglerlive flagler live palm coast flagler county news pierre tristam florida
news service of florida

Subscribe to FlaglerLive

Get immediate notification of new stories.

Advertisement
Log in
| FlaglerLive, P.O. Box 354263, Palm Coast, FL 32135-4263 | 386/586-0257

FlaglerLive.com